Homenatge artístic PDF Imprimeix Correu electrònic
Carmen Luque   
dilluns, 8 d'abril de 2013 08:15
Vídeo: Josep A. Moreno

Un exposició recull la visió de 40 artistes sobre Gavà de dia i de nit

La mostra que es podrà visitar fins el 24 d’abril a la biblioteca Josep Soler Vidal està impulsada per la escola Belles Arts Francisco Valderrama

“Gavà de dia i de nit” és el títol de l’exposició protagonitzada per 40 alumnes de l’escola Belles Arts Francisco Valderrama, d’entre 14 i 70 anys, que han plasmat en les seves obres racons de la ciutat tant actuals como de fa anys.

 

L’exposició es va començar a idear fa tres anys i ara s’ha pogut fer realitat. El resultat ha estat del tot satisfactori, des d’un punt de vista artístic però també sentimental, reconeix Araceli Carreño, directora de Belles Arts Francisco Valderrama:“Aquesta exposicó és com una mica d’homenatge d’una escola que porta 32 anys en aquest poble, donant art, donant artistes perque molts artistes que es poden guanyar la vida han sortit de la nostra escola. En definitiva fer un petit homenatge al poble al que pertanyent”.

 

A l’exposició, que consta de 40 quadres es reconeixen els racons més emblemàtics de la ciutat com poden ser el Museu, tant la façana com el jardí, l’escultura de la pagesa, l’illa de vianants, la Rambla, però també escenes quotidianes de fa uns anys i dels diferents llocs on ha estat ubicada l’escola. 

 

Els artistes han escollit tècniques i formats molt diversos. El resultat és una exposició on predomina el realisme però on també esta present l’abstració i també les tècniques més modernes. “El que intentem des de la nostra escola sempre és donar les eines perquè després l’alumne sigui capaç de desenvolupar el que ell vol fer. Si preten fer un hiperrealisme pugui fer-ho i si vol fer una abstració la pugui fer i si vol jugar amb tècniques alternatives pugui fer-ho. És a dir tenir tot el ventall. Des de les possibilitats de tècniques més tradicionals fins arribar a tècniques molt novedoses”, argumenta Araceli Carreño.

 

Miquel Àngel Díaz, regidor de Cultura de l’Ajuntament de Gavà, va ser-hi present a la inauguració de l’exposició i va valorar molt positivament la mostra i la implicació del professorat i l’alumnat, així com el lloc triat. “Fem una valoració molt positiva pel fet que s’exposi en aquesta sala, una sal de la biblioteca pensada per allotjar art però també per promocionar als valors i la creativitat de la gent de la ciutat”.

 

Gavà de dia i de nit es podrà visitar fins el 24 d’abril a la biblioteca Josep Soler Vidal.


Darrera actualització de dilluns, 8 d'abril de 2013 10:13
 

bannerpdf

Cultura

Això és gavatv.cat

10 anys de l'Espai Maragall

Històries de Gavà - Els cinemes d'abans

Minuts Musicals - Mane Ferret, "Amor del bueno"

Te'n recordes? - Documental "Les sorres"

Aquest web utilitza cookies pròpies i de tercers per oferir-te una millor experiència i servei. En navegar o utilitzar els nostres serveis, acceptes l'ús que fem de les 'cookies'. No obstant això, podeu canviar la configuració de cookies en qualsevol moment.

Accepto l’ús de cookies per aquest lloc.