Memòria Creu Roja 2015 PDF Imprimeix Correu electrònic
Carmen Luque   
dimecres, 18 de maig de 2016 00:00

creu roja 180516

Prop de 5.000 persones es beneficien de les activitats de Creu Roja de Gavà

Així es va donar a conèixer durant la presentació de la memòria de l’any passat on es va aprofitar per reconèixer la tasca de voluntaris, socis i usuaris

El Centre de Suport a l’Empresa va acollir la presentació de la memòria d’activitats 2015 de la Creu Roja de Gavà, un acte on van tenir especial protagonisme els voluntaris i usuaris dels ajuts de Creu Roja que van compartir, en un vídeo que es va projectar, les seves vivències. Durant l’any 2015 es van beneficiar de les activitats de Creu Roja Gavà, que actua en tres municipis, 4.786 persones distribuïdes principalment en accions contra la pobresa, l’ocupació, l’ajut a la gent gran i l’atenció a la dependència, i la intervenció social, entre d’altres. Actualment l’entitat compta amb 302 voluntaris i voluntàries, 2.782 socis i sòcies i 102 empreses col·laboradores.

 

“Des de Creu Roja ens comprometem a seguir treballant per atendre les necessitats dels col·lectius més vulnerables i donar una resposta integral i acompanyada. Vull destacar el gran i imprescindible paper de la nostra força humana més important: els voluntaris i voluntàries i els socis i sòcies de la nostra entitat. Sense vosaltres res seria possible”, va afirmar la presidenta de Creu Roja Gavà, Lidia Lanuza.

 

A l’acte va assistir-hi una representació de l’Ajuntament de Gavà encapçalada per l’alcaldessa de Gavà, Raquel Sánchez, qui també va reconèixer la tasca de Creu Roja. “Avui era una oportunitat per reconèixer la feina que fa la Creu Roja i el centenars de voluntaris i voluntàries que hi dediquen el seu temps, recursos, esforços per treballar i per estar al costat de les persones que més ho necessiten”. Sánchez va agrair l’aportació d’entitats com a Creu Roja per atendre les necessitats de les persones més vulnerables: "Nosaltres des de l’Ajuntament intentem reforçar i actuar i posar el nostre centre d’actuació a les persones més vulnerables però és indiscutible que sense entitats com Creu Roja no podríem arribar al grau de cobertura que arribem. Ells també ens donen la tranquil·litat i seguretat, per tant només gratitud i reconeixement a la seva tasca”

 

A més de la memòria també es van presentar els resultats del projecte d’itineraris d’inserció laboral per a joves a l’empresa. Un dels principals objectius del programa que compleix la tercera edició a Gavà, és l’establiment d’aliances estratègiques amb les empreses per tal d’apropar  els participants al món laboral i facilitar les seves opcions de recerca de feina. L’alcaldessa es mostrava satisfeta amb els resultats d’aquest programa impulsat en  col·laboració amb l’Ajuntament de Gavà: “La iniciativa va sorgir de la idea d’intentar arribar a joves que a vegades per les seves circumstàncies, un baix nivell formatiu i sense experiència professional, quedaven fora d’altres programes que si es preveu per part del Servei d’Ocupació o d’altres organismes. El programa ha tingut un resultat molt satisfactori, 43 nois i noies han participat amb un grau d’inserció del més del 50%”.

 

La distribució de la despesa de la Creu Roja per cada 100 euros va a :  33,79 euros per a programes relacionats amb la infància en dificultat social; 25.09 euros per a prevenció, socors, emergències i salvament; 19,50 euros a ocupació i col·lectius vulnerables; 9,24 euros a lluita contra la pobresa i inclusió social; 4,27 euros per a voluntariat i formació; 3,75 euros per altres col·lectius; 3,08 euros per a gent gran  i 1,28 euros per a cooperació internacional.


Darrera actualització de dimecres, 18 de maig de 2016 09:52
 

bannerpdf

Això és gavatv.cat

10 anys de l'Espai Maragall

Històries de Gavà - Els cinemes d'abans

Minuts Musicals - Marc Grau - "Eden of love"

Te'n recordes? - Documental "Les sorres"

Aquest web utilitza cookies pròpies i de tercers per oferir-te una millor experiència i servei. En navegar o utilitzar els nostres serveis, acceptes l'ús que fem de les 'cookies'. No obstant això, podeu canviar la configuració de cookies en qualsevol moment.

Accepto l’ús de cookies per aquest lloc.