Cultura popular PDF Imprimeix Correu electrònic
Rosa Yélamos   
dimarts, 2 d'agost de 2016 02:05

bastoners-020816Els Bastoners de Gavà a Perpinyà.

Els bastoners participen a l’Adifolk

La colla de Gavà ha celebrat amb èxit, aquest cap setmana, el seu primer acte internacional prenent part d’un cercavila a Perpinyà

Els Bastoners de Gavà han viscut un cap setmana molt especial participant a l’Adifolk, el 29è aplec internacional per la difusió del folklore que s’ha celebrat a Perpinyà. A la trobada, on hi han pres part 90 entitats de cultura popular catalana, ha suposat, per a la nostra colla, la seva primera participació en un certamen de caràcter internacional, una cita que han afrontat “amb gran emoció i il·lusió”

 

Durant els dos dies s’han fet diferents actes pels carrers i places del voltant del Castellet de Perpinyà, i la participació de la nostra colla va tenir lloc durant una de les cercaviles que es va fer diumenge al matí.

 

Adifolk va iniciar aquest projecte l'any 1988, amb l'objectiu de donar a conèixer arreu d'Europa la cultura popular catalana, a Amsterdam, amb el nom de l'Aplec Internacional de la Sardana, que més tard va afegir al seu programa la Mostra de grups folklòrics. L'any 2012, coincidint amb el seu 25è aniversari, va passar a denominar-se l'Aplec Internacional.

 

Cada edició de l'Aplec Internacional compta amb la participació de més de 20 grups folklòrics del territori, cosa que representa un total aproximat de 500 actuants, als quals encara cal sumar els més de 1000 acompanyants que també formen l'expedició catalana. A més, també els acompanyen grups de la ciutat que els acull, potenciant l'intercanvi de coneixements i cultures.

Darrera actualització de dilluns, 1 d'agost de 2016 11:11
 

bannerpdf

Això és gavatv.cat

10 anys de l'Espai Maragall

Històries de Gavà - Els cinemes d'abans

Minuts Musicals - Marc Grau - "Eden of love"

Te'n recordes? - Documental "Les sorres"

Aquest web utilitza cookies pròpies i de tercers per oferir-te una millor experiència i servei. En navegar o utilitzar els nostres serveis, acceptes l'ús que fem de les 'cookies'. No obstant això, podeu canviar la configuració de cookies en qualsevol moment.

Accepto l’ús de cookies per aquest lloc.